Perex je vlastne presne to, čo teraz čítaš. Sú to úvodné riadky k akémukoľvek článku, ktoré sú navyše aj graficky iné než zbytok textu.
Perex môže byť od článku oddelený vynechaním riadka, napísaný kurzívou alebo boldom. Po titule a podtitule je to prvý kontakt čitateľa s tvojím textom. Preto ho netreba podceňovať. Môže ho totiž vtiahnuť do čítania, ale pokojne aj úplne odradiť.
Ako teda pri jeho písaní postupovať?
Maj na mysli, že perex by mal byť optimálne krátky vzhľadom na tému a rozsah samotného článku. Ak máš napríklad článok na jednu stranu A5, napíš kratší perex na 3 riadky. Ak ale naopak máš dvojstranu veľkosti A4, priprav si úvodný text aj na 7 riadkov.
Obvykle perex tvoria 2 až 5 viet, ktoré rozvíjajú titul a podtitul. Mal by priblížiť to, o čom článok bude, vytiahnuť z neho nejakú zaujímavú informáciu, prípadne čitateľovi vysvetliť, prečo sa venuješ rozoberanej téme. Perex však môžeš napísať aj úplne naopak – tak záhadne, až sa čitateľ bude snažiť v texte dopátrať, o čom vlastne píšete.
Spravodajské žurnalistické žánre najčastejšie využívajú pri tvorbe perexu aj celého článku princíp obrátenej pyramídy. Je pri ňom uplatňované logické radenie informácií tak, aby si čitateľ najprv prečítal to najdôležitejšie, čo potrebuje, a postupne k týmto informáciám získaval ďalšie súvislosti. Pri obrátenej pyramíde teda hneď v perexe zodpovieme základné spravodajské otázky – kto? čo? kedy? kde? prečo?.
príklad: Novým prezidentom Slovenskej republiky sa po voľbách, ktoré sa konali uplynulú sobotu 8. decembra 2018 stal Andrej Kiska. Hneď v prvom kole získal nadpolovičnú väčšinu hlasov a vďaka 78 % Slovákov z Primaciálneho paláca neodchádza.
Ak pripravujete perex ku klasickému rozhovoru, ktorý je rozdelený na otázku a odpoveď, môžete ho využiť na to, aby ste respondenta priblížili.
príklad: Jej hviezdna kariéra začala už veľmi dávno vďaka zábavnému formátu Repete. Dnes ju mnohí poznajú predovšetkým z televíznych obrazoviek ako Svokru, ktorá sa snaží problematickým rodinám ukázať tú správnu cestu. Má čas venovať sa popri svojej práci aj vnúčatám? Aj to sme sa opýtali Gizely Oňovej.
Čitateľa môžete perexom zlákať, ak ho vtiahnete do deja a príbehu.
príklad: Na pódiu stáli len oni dvaja. Každý ich sledoval pohľadom a čakal, čo sa bude diať. Niektorí už pomaly strácali trpezlivosť a premýšľali, či sa nevrátia do práce. No v tom sa nakoniec dve postavy na javisku pohli k sebe… (A hlavný text článku by mohol napríklad pokračovať v duchu: Po 50 rokoch odlúčenia sa otec a syn, ktorých cesty rozdelil komunistický režim v našej krajine, konečne stretli. …)
Neboj sa a pokojne skúšaj, ktorý štýl písania perexu sa ti najviac zapáči. Maj však pritom na pamäti vždy to, že perex nepíšeš pre seba, ale pre druhých, ktorý tvoj text nikdy predtým nevideli. Preto by si mohol pokojne osloviť hociktorého člena z redakčného tímu a dať mu prečítať svoj perex a následne aj článok. Popros ho aj o jeho názor a spätnú väzbu. Veď dve hlavy sú vždy viac ako jedna 🙂
ilustračný obrázok: Pixabay.com